VšĮ SISTEMINIŲ SPRENDIMŲ INSTITUTAS

  • Šeimos konsteliacijos
  • Psichologinis konsultavimas
  • Seminarai, paskaitos, mokymai

Kontaktai:
Tel.: +370 620 91691, +370 637 74700

el.p.: info@konsteliacijos.lt

 


lt ru
 
   
KAM PSICHOLOGUI KORTOS?

KAM PSICHOLOGUI, PSICHOTERAPEUTUI KORTOS?

metafor_karty_psiholog-1024x683.jpg

 

Metaforinės asociatyvinės kortos (MAK) - tai ne būrimo kortos, tačiau patyrusio psichologo ar psichoterapeuto rankose jos gali padėti suprasti kliento praeities situacijų, problemų priežastis, nutiesti tam tikras gaires ateičiai.

Kortomis jos vadinamos tik dėl to, kad yra kortos dydžio. Iš esmės - tai kortelių/paveikslėlių rinkiniai, kuriuose pavaizduoti žmonės, jų sąveika vienas su kitu, gyvenimiškos situacijos, peizažai, gyvūnai, namų apyvokos daiktai, abstraktūs piešiniai arba užrašyti žodžiai.

Tai stimuliuojanti medžiaga, kuri sukelia klientui asociacijas. Kiekvienas žmogus kortai suteikia skirtingą - savitą, ypatingą reikšmę, sąlygotą jo vidinio pasaulio: asmeninės patirties, einamosios emocinės būsenos ir požiūrio į situaciją.

Tokiu būdu, MAK  yra projektyvi metodika. Projektuodamas vidines metaforas ir vaizdinius į kortas, apeidamas gynybinius psichikos mechanizmus, klientas suteikia galimybę prieigai link pasąmonės sluoksnių, būtinų jo problemos sprendimui.

 

Kaip darbas su kortomis padeda psichoterapeutui stebėti klientą, pamatyti gilumines jo problemų priežastis bei pačiam klientui suprasti, kas su juo vyksta?

Neretai daug ką apie klientą pasako ne tik tai, kokias kortas jis išsirinko arba ką jose mato, tačiau ir tai, kaip jis renkasi, kokia tvarka jas sudėlioja ir t.t.

Pavyzdys. Į konsultaciją dėl sudėtingos situacijos šeimoje atėjo moteris. Pablogėjo jos santykiai su vaiku, su mama - su visais iš karto. Jai buvo pasiūlyta išsirinkti iš kaladės kortas, kurios jai primena jos šeimos narius (ne išoriškai, o iš esmės) ir išdėlioti jas ant stalo. Ji ilgai, susimąsčiusi rinkosi, po to dėliojo. Ir staiga, proceso metu, pastebėjo, kad savęs - savo portreto taip ir neišsirinko. Kai jos paklausė: „O kur gi Jūs?" Ji su nuostaba atsakė: „Iš tiesų, apie save pamiršau". Ir staiga suvokė: „Taip, tai iš tiesų apie mano gyvenimą. Aš linkusi visais rūpintis, tačiau niekas nesirūpina manimi. Ir aš pati apie save negalvoju".

 

Kokių problemų sprendimui MAK tinka labiausiai?

Esmė ne tiek kortose, kiek specialisto profesionalume ir kokiai mokyklai jis atstovauja. MAK yra ganėtinai universalus instrumentas, kurį gali naudoti įvairių krypčių konsultantai. Kortos efektyviai naudojamos šeimos terapijoje, psichodramoje, geštalt terapijoje, meno terapijoje, transakcinėje analizėje ir psichosintezėje, darbe su konsteliacijomis (išdėstymais), naratyvinėje terapijoje.

Egzistencialistai jas taip pat naudoja. Pvz., padėdamas emociškai perdegusiam žmogui atrasti prasmę dirbti toliau, psichologas gali pasiūlyti tokį pratimą. Prašo kliento išsirinkti kortą, kuri charakterizuoja jo padėtį darbe, jo vaidmenį darbo procese einamuoju momentu. Toliau - išsirinkti kortą, kuri rodo jį ankstesnį, pačioje darbo pradžioje. Toliau psichologas siūlo klientui įvertinti skirtumą ir pagalvoti: kokią jis mato savo tolimesnę karjerą?

Kai žmogus žvelgia į kortas (o 90% iš mūsų dominuoja būtent regimasis suvokimas) ir pasakoja, dėl ko jas išsirinko ir išdėliojo būtent taip, pasakojimo procese pats dažnai randa atsakymą į rūpimą klausimą. O vėliau galima dėlioti jo tolimesnius žingsnius iš kortų, ir klientas supranta, ką reikia atlikti, kad svajonė taptų realių, pasiekiamu tikslu.

 

Ar trukdo darbui, jei terapeutas ir jo klientas vieną ir tą pačią kortą  interpretuoja skirtingai?

Tai, kad žiūrint į kortą, klientui ir psichoterapeutui suveikia skirtingos projekcijos yra pagrindinis metaforinių kortų pavojus. Būtent dėl šios priežasties, darbo su jomis reikia mokytis. Labai svarbu, kad specialistas suprastų: jo asmeninės projekcijos neturi nieko bendra su kliento projekcijomis. Kai kas kortoje gali matyti jaunamartės puokštę, o kai kas - laidotuvių vainiką. Ir jei psichologui nesuprantama reikšmė, kurią kortai priskiria klientas, jei tai jį kaip nors erzina ar užgauna - tai tikrai ne kliento problema. Tai rodo, kad specialistui laikas į asmeninę terapiją. Todėl kartais psichologui geriau net nežiūrėti į kortą, kad nesuteikti jai savų projekcijų ir neišmušti kliento iš vėžių. Neteisingos interpretacijos gali pakreipti psichoterapiją visai ne ta linkme, kuria reikia.

 

Kokiose situacijose kortų naudoti negalima?

Kortos nerekomenduotinos su klientais, turinčiais psichikos sutrikimų, esančių ribinėse būsenose. Šiais atvejais specialisto užduotis - grąžinti juos į realybę, „pastatyti ant žemės", todėl metaforos čia gali pakenkti.

Kartais net ir suaugusiųjų tarpe pasitaiko žmonių su silpnai išvystytu vaizdiniu mąstymu, kurie nesuvokia vaizdinių, todėl darbas su kortomis tokiais atvejais neefektyvus. Ir žinoma, jei žmogui kortos nepatinka, tuomet specialistui nereikėtų jų naudoti savo darbe.

 

Меtaforinės asociatyvinės kortos naudingos:

• Kai klientas negali konkrečiai apibrėžti, kokias emocijas jaučia, kai jų kilmė jam neaiški.

• Kai dėl kokių nors priežasčių kliento turimos informacijos neįmanoma apdoroti verbaliai, pvz., ji susijusi su ikiverbaline trauma, išreikšta labai metaforiškai (tokia būna sapnų informacija) ir ją sunku iššifruoti. Arba informacija dalinai arba pilnai neprieinama, nes yra užblokuota apsauginių psichikos mechanizmų.

• Pirminio kontakto su klientu sukūrimui. Darbo pradžioje su vaiku, pirminio kontakto metu grupiniame darbe arba jeigu klientas yra ūmios būsenos – visose šiose situacijose MAK gali tapti vieninteliu instrumentu, padedančiu įveikti sunkų etapą.

• Jeigu klientui sunku įvardinti jausmus, apibūdinti savo poreikius ir interesus, suprasti savo požiūrį dėl vienų ar kitų gyvenimo įvykių ar reiškinių.

 


Grįžti į visus straipsnius 

Praktinis seminaras

METAFORINIŲ ASOCIATYVINIŲ KORTŲ GALIMYBĖS
konsultavime, terapijoje ir mokymuose  
VILNIUJE – 2018 m. gruodžio 7 d.
Pažintinis seminaras, norintiems sužinoti daugiau apie metaforines asociatyvines kortas, jų veikimą, naudojimo sritis bei gyvai jas "pačiupinėti"... Skaityti plačiau, registruotis

Mokymai

METAFORINĖS ASOCIATYVINĖS KORTOS
PORŲ KONSULTAVIME IR PSICHOTERAPIJOJE
su Aleksandr Gorobchenko (Minskas)

Norint dalyvauti, rekomenduojama būti susipažinus su kortomis (pažintiniame seminare)

VILNIUJE – 2018 m. gruodžio 8-9 dienomis ...Skaityti plačiau, registruotis